Zapytaj Didżeja – o co warto pytać przed weselem?
Najprawdopodobniej własne wesele organizujecie po raz pierwszy i wiele rzeczy jest dla Was czarną magią. Przemierzacie zakamarki Internetu, żeby znaleźć odpowiedzi na najtrudniejsze pytania wszech czasów. Nie martwcie się, jest nas dużo, dlatego spieszę na ratunek. Mam dla was porcję zagadnień o co pytać DJ przed weselem, które warto sobie zanotować. Co prawda starałem się zawrzeć najważniejsze i najbardziej przydatne kwestie, ale jeśli macie na myśli dodatkowo inne, niewygodne, mało dyskretne pytania nie wahajcie się ich zadać. Od tego bowiem zależy czy Wasze wesele będzie zbliżone do ideału i czy zniweluje nieprzewidziane atrakcje.
Jak będzie ubrany Didżej na weselu?
Niby kwestia wydaje się banalna, bo przecież na weselu obowiązuje dress code i świadomy praw i obowiązków DJ powinien zdawać sobie z tego sprawę, jednak po co ryzykować, że włoży mało elegancki t-shirt. Ponadto jest ciekawa opcją, kiedy macie wesele tematyczne lub kolorystyczne, zaproponowanie DJ np. muszki w odpowiednim kolorze lub ubranie się w stylu Pary Młodej. Może niektórzy pokręcą nosem, ale Ci otwarci na współpracę, chętnie dodadzą coś od siebie.

Jaka muzyka będzie grana? Czy można podać własny repertuar przed weselem?
Miło będzie jeżeli porozmawiacie o muzyce z muzykiem. Bo o co pytać Didżeja na wesele jak nie o muzykę? Można spytać o preferencje gatunków (wybieranie DJ z podobnymi upodobaniami do naszych, zawsze tworzy niewidzialną wieź zrozumienia). Zazwyczaj DJ chętnie sugerują się przygotowana przez Was listą przebojów, a jeszcze chętniej listą utworów „zagrasz to po moim trupie” i nawet namolne życzenia gości weselnych, żeby puścić dany utwór jako dedykację pójdą na marne. Uważam również, że szukanie np. „DJ na wesele bez disco polo” – ogranicza nam możliwość wyboru na prawdę dobrego muzyka… Bo dobry DJ dostosuje styl imprezy do oczekiwań organizatorów i jeśli czegoś ma nie grać to po prostu nie będzie.
Jak długie są przerwy miedzy setami (zestawy piosenek tworzące jeden ciąg)?
Oj ważna to kwestia, zdarzają się bowiem wesela, gdzie goście wspominają, że więcej przesiedzieli za stołem niż się pobawili. Bloki taneczne powinny być odpowiednio skrojone ok. 45 minut muzyki w stosunku do 10-15 min. przerwy, to umowna granica, która daje poczucie nieprzerwanej zabawy. Warto zawrzeć to również w umowie, żeby faktycznie nie było niespodzianek.
Czy jest możliwość grania muzyki w tle?
Nie chodzi tu tylko o przerwę na jednego czy posiłek, ale również podziękowania, tort, pokaz fajerwerków lub innych atrakcji. Warto omówić tą kwestię i ewentualnie zapytać czy wiążą się z tym dodatkowe koszty. Jeżeli w rozmowie wyjdzie, że muzyka będzie, spytajcie o rodzaj lub zaproponujcie coś własnego – żeby się nie okazało, że przy wjeżdżaniu tortu DJ zapoda kawałek, który kojarzy się z Waszym ex – no mina na zdjęciach pozostanie bezcenna.
Czy i jakie będą prowadzone zabawy i gry.
Jeśli nie wiecie o co pytać DJ przed weselem, to będzie jedna z fajniejszych zagwozdek. Jeśli planujecie, aby wasz wielki dzień uświetniały gry, zabawy, konkursy lub tańce integracyjne, zapytajcie o to koniecznie. Zapytajcie o styl zabawy, ile ich będzie, czy możecie zaproponować coś od siebie, jeśli DJ nie ma tego w swojej ofercie czy zdoła to przygotować. Warto spytać jak będą przebiegać oczepiny, czy jest możliwość wstawienia w bloki taneczne zabawy lub tańca integracyjnego, na ile takich zabaw możecie liczyć, czy DJ zorganizuje coś dla dzieci. Trochę tych „podpytań” jest, ale z pewnością pomogę dopiąć wesele i zbliżyć je do ideału.

Co wchodzi w skład dodatkowych kosztów.
Z pewnością pytając wśród znajomych: „Jakiego DJ polecacie na wesele?”, spora część skupi się na muzyce i prowadzeniu wesela, ale są też tacy, którzy puszczą wianuszek cnót i przymiotów zupełnie nie związanych z muzyką, np. dym estradowy, oświetlenie, gadżety do zabaw, fotobudka, napisy świecące… aż w końcu skończycie w ciemnym lesie, bez drogi powrotnej. A okazać się może, że nie tylko wizualnie dodatkowe rzeczy to podwyższenie kosztów wesela. Często w skład „niewidzialnych podwyżek”, dochodzą rzeczy, które dla zwykłego szaraczka wydają się być wliczone w cenę, np. muzyka przed domem, biesiada weselna, gry i zabawy ponad ustalony limit, nocleg, dojazd… i cala masa innych rzeczy. Dlatego tak ważne jest przed podpisaniem umowy zawarcie wszystkich drobnostek, by w trakcie wesela nie okazało się, że musimy wyciągnąć z kieszeni dodatkowe stówki.
Czas trwania wesela
Głównie podciągamy to pod koszt Dj na wesele, jednak dla swojego spokoju warto spytać od jakiego momentu DJ świadczy swoje usługi, np. pod domem Panny Młodej, przywitanie przed salą czy dopiero od wejścia Pary Młodej na salę weselną. I oczywiście kiedy kończy się ta wspólna przygoda, godzina 3, 4 czy może 7 rano. Na każdą dodatkową godzinę najczęściej składają się dodatkowe koszty. Sprostujmy to przy podpisywaniu umowy.
Licencja, czyli opłaty od muzyki – ZAiKS
Dopytajcie również czy DJ posiada licencję, która uprawnia go do odtwarzania muzyki, często bowiem obowiązek ten spoczywa na organizatorze – czyli Parze Młodej. Ważne to jest w przypadku kontroli, co prawda jeszcze się z nią nie spotkałem, ale… przezorny zawsze ubezpieczony.
Jakim sprzętem dysponuje DJ?
Sprzęt nie jest tak częstym pytaniem o co pytać DJ przed weselem. Oczywiście wielkość tu nie ma znaczenia, a moc. Taką moc, by wystarczyła na zorganizowanie idealnej oprawy muzycznej. Ze względu na to gdzie zorganizujecie swoje przyjęcie: ogród, jedna duża sala, dwie mniejsze – niezbędnym okaże się odpowiednio dobrane nagłośnienie, oświetlenie itp. Dla fachowców istotnym może być marka, więc jak nie wiecie o co pytać DJ przed weselem, to o tę kwestię warto.

Ile czasu i miejsca potrzebuje DJ na rozstawienie sprzętu?
Kwestie techniczne często są pozostawiane gdzieś na uboczu, a i na to trzeba zwrócić baczną uwagę. DJ powinien być przygotowany przed przybyciem gości i mieć odpowiednia przestrzeń, by podczas zabawy kable, głośniki i sprzęt nie kolidowały z zabawą gości. Dzisiejsze sale w większości są dostosowane do wymagań zespołów weselnych, jednak warto dla bezpieczeństwa i estetyki omówić takie sprawy.
Ile kosztuje DJ na wesele? Zaliczki, faktury i inne bzdury, które warto pytać DJ przed weselem
Na koszt DJ na wesele składa się wiele czynników, część omówiliśmy w punkcie dot. dodatkowych kosztów. Jednak w tym przypadku chodzi bardziej o formę. Warto porozmawiać jak wygląda kwestia zaliczki, w jakiej kwocie, kiedy płatna i czy wymagana, Można spytać o legalność firmy, czyli czy DJ wystawi fakturę.
Czy DJ z którym rozmawiasz będzie prowadził Twoje wesele?
Dziwne pytanie? Tylko z pozoru. Obecnie na rynku działa wiele firm, które kompleksowo zajmują się organizacją wesela i zrzeszają wielu DJ. Warto więc mieć pewność, że osoba z którą rozważamy będzie tą sama, która poprowadzi nasze wesele. Podobnie sprawa ma się w zespołach na wesele. Bywa, że skład 5 osobowy, w trakcie wesela zmienia się na 3 lub 2 osobowy, bo muzycy mają drugą fuchę. Pamiętajmy, co dla nas jest oczywiste, nie musi być oczywiste dla innych. Komunikacja podstawą dobrej organizacji.
A o co jeszcze pytać DJ na wesele?
Myślę, że sami będziecie doskonale wiedzieć, bo podczas zadawania standardowych pytań, nasuną się Wam kolejne, które pociągną za sobą następne i następne. Mam nadzieję, że przedstawiony pakiet tych podstawowych, poszerzy Wasze horyzonty i pozwoli dogłębnie prześwietlić DJ i podpisać satysfakcjonująca umowę dla obu stron
Najnowsze komentarze