Szukacie zespołu na wesele? Czegoś w stylu boho lub słowiańskim? Organizujecie wesele i jesteście w szczerym polu? Dobrze trafiliście! Dostaniecie tu dawkę pomocnych wskazówek i rad, wartych wykorzystania. Być może interesuje Cię Swaćba, która swoje obrzędy ma ściślej opisane w wikipedii.

Natomiast wracając do tematu, na pierwszy ogień idzie zespół na wesele Lublin, a wraz z nimi rodzaje grajków i muzyków,  to lecimy… 

Zespół na wesele Lublin i okolice – rodzaje zespołów weselnych

Zespoły weselne dzielą się najczęściej na te, które grają muzykę na żywo, z całym zapleczem wokalno-instrumentalnym oraz te które, posiłkują się playbec’kiem lub pół playbac’kiem. Co je wyróżnia?

Zespół weselny na żywo (wokal + instrumenty) – tutaj również może być wachlarz możliwości, ze względu na to ile będzie osób śpiewających, jakie rodzaje i ilość instrumentów będą używane, standardowo jest to 3-5 osób, ale może być więcej. Wybór takiego zespołu weselnego, wiąże się z większym kosztem, ale jednocześnie daje poczucie prawdziwego weselnego klimatu, szczególnie, gdy wśród tradycyjnych instrumentów typu gitara, klawisze, perkusja, dojdzie akordeon czy saksofon. Jak każdy zespół weselny ma ograniczony repertuar, który ogranicza się do przygotowanych 150-200 utworów. Warto sprawdzić, co w ofercie ma taki zespół na wesele.

Zespół z playbacku czy nie?

Zespól na wesele grający z playbacku lub pół playbacku – wersja zdecydowanie tańsza, często ograniczająca się do 2-3 osób. Usłyszymy tam podkłady muzyczne z dodatkiem wokalu  lub z wokalem i klawiszami sporadycznie dodatkowy instrument. Lista utworów może być większa, jednak nie jest to regułą. Często repertuar opiera się o muzykę dance i disco polo.

Regionalna kapela – jest to zespół na wesele, który swój specyficzny charakter zawdzięcza graniu muzyki nie tylko typowo weselnej, ale również regionalnej, np. góralskie, śląskie i tak dobrze znany zespół na wesele Lublin     ( i z regionu) ze wschodnim repertuarem  (białoruskim, rosyjskim czy ukraińskim).

Zespół na wesele bez disco polo

Zespół na wesele bez disco polo – zauważalny coraz bardziej nurt zespołów weselnych, które ogłaszając się podkreślają, że nie grają muzyki disco-polo. Zapotrzebowanie na taki zespół na wesele zauważalny jest w Lublinie, Zamościu i innych większych miastach lubelszczyzny, jak i na terenie miast całej Polski. Co prawda przyjął się schemat, że wieś jest zalążkiem disco-polowców, jednak na to również trzeba brać poprawkę, gdyż coraz częściej wieś zaczyna kojarzyć się z weselem w stylu boho, a na terenach województwa lubelskiego i podlaskiego bardziej w stylu słowiańskim. Oba style mają wspólny mianownik: stara stodoła, strefa chillout i plecione wianki na głowy, bo wiejsko nie znaczy wieśniacko. Mimo jednak podkreślania przez zespoły weselne, że nie grają muzyki disco-polo, jest spore grono zwolenników tego rodzaju muzyki i jedynym słusznym rozwiązaniem, jest znalezienie zespołu, który potrafi być elastyczny i dostosuje się do Waszych wymagań, a nie Wy do jego.

DJ na wesele

DJ na wesele  – taką opcję też można wybrać szukając zespołu na wesele Lublin. W zależności od oferty, możecie również, wybierając teoretycznie jednoosobowy skład, dostać instrumenty na żywo, wokal, prowadzenie biesiady i zabaw weselnych w określonym klimacie – wszystko zależy kogo będziecie szukać.  Tutaj również ważna staje się elastyczność i dostosowanie do oczekiwań Pary Młodej.

 

Oczekiwania od zespołu weselnego

Myśląc o stworzeniu nietypowego i jedynego w swoim rodzaju wesela, pomyślcie, czego oczekujecie od muzyków, na co możecie sobie pozwolić, co musi być koniecznie, a czego być nie powinno podczas zabawy.  Z taką listą rzeczy będzie Wam łatwiej  rozmawiać i wynegocjować swoje oczekiwania, a to z kolei pomoże stworzyć idealne wesele. Pamiętajcie, że zespół na wesele Lublin z polecenia to jedna opcja, nad którą często się pochylamy, ale zawsze szukajmy kogoś, kto spełni nasze oczekiwania, a nie oczekiwania naszych znajomych, którzy już swój wielki dzień mieli.

Wiejski stół, drink bar, słodki stół.

Czyli co warto podać gościom na weselu w stylu słowiańskim.

Za menu obiadowe i przystawki odpowiedzialna będzie restauracja, Wy dokonacie jedynie wyboru, zgodnego z waszym gustem, ale przecież wesele to nie tylko to co zaserwują nam przy stole weselnym. Jakie dodatkowe jedzenie i napoje można podać i co zrobić, aby nabrały słowiańskiego klimatu? Dowiecie się w dalszej części.

Jak przygotować wiejski stół?

Mięsne specjały i nie tylko.

Stół wiejski, to raczej must have wesela w wiejskim klimacie. Kiełbasa, boczuś, swojski chleb czy smalczyk to miejsce, przy którym chętnie spotka się nie tylko męska świta. Wśród wielu tradycyjnych przysmaków, można pokusić się o dołączenie dziczyzny, różnego rodzaju kiszonek i powideł z „dzikich” owoców, np.:  żurawiny, róży, rokitnika, a także swojskich serów. Obok tradycyjnie wyglądających stołów, które proponują sale weselne lub firmy wynajmujące doposażenie wesela, można pokusić się o inny, klimatyczny wygląd, np. drewniane beczki albo koziołki do cięcia drzewa , z położoną na nie dechą, na której wylegują się szynki i kiełbasy, do tego dekoracje w postaci kwiatów, ziół, owoców i warzyw regionalnych. Obok kilimy lub gobeliny z tradycyjnymi splotami. Do tego deski i plastry drzewa pod wędliny, słoje ze świeczkami w środku przepasane koronką. Pomysłów jest dużo, dlatego włączcie wyobraźnię, a wesele w stylu słowiańskim będzie niezapomnianym przeżyciem, nie tylko dla Was, ale i dla gości.

jak zrobić wiejski stół

Wesele na słodko


Czyli to, co tygryski lubią najbardziej… ewentualnie misie

 Podobnie ma się sprawa ze słodkim stołem. Warto, by obok proponowanych przez cukiernię specjałów zagościły ciasta i desery regionalne (w restauracjach bywa o to trudniej, z uwagi na przestrzeganie procedur i zakaz wnoszenia własnego jedzenia, ale organizując w innym miejscu  imprezy integracyjne lub jeśli właściciele miejsca wyrażą zgodę, warto spróbować). Obowiązkowo sękacz, marcinek (być może bardziej podlaski, ale robi show na lubelszczyźnie), piernik lubelski, bezy z owocami leśnymi oraz wiele specjałów, które charakterystyczne  są dla różnych regionów woj. lubelskiego. Trudno mówić o jednakowym menu przy takiej rozpiętości terenu i regionalizmie Polski.

Do dekoracji warto użyć jadalnych kwiatów (lub płatków). Do grupy tej zaliczamy m.in. takie kwiaty jak:  bratek, nagietek, goździk, fiolek, rumianek, koniczyna, lawenda, lilia, jaśmin, kwiaty cukinii i dynie, nawet róża lub słonecznik. Ciekawą wstawką mogą być również słoje z cukierkami, galaretkami i innymi podzielnymi słodyczami, szczególnie, jeśli mamy dostęp do słodyczy, które świeciły prym 20 lat temu (już widzę, te sentymentalne westchnienia na widok irysów czy gum kulek).

bufet na weselu

Pokazy barmańskie, drink bar czy po prostu stół z alkoholem
Jak rozwiązać kwestię z napojami procentowymi i nie tylko

Zazwyczaj pokazy barmańskie są traktowane jako jedna z atrakcji weselnych. Wówczas mamy show na miarę hucznego przyjęcia, niczym imprezy integracyjne, które gromadzą widzów. Tańsze rozwiązanie to zdecydowanie się na samego  barmana – musimy pamiętać, co jest wliczone w cenę, gdyż często alkohol musi zapewnić Para Młoda. W wesele w stylu słowiańskim bardzo ładnie wpisuje się stół z napitkami. Szansa na kolorowe drinki z palemką jest mniejsza, ale przy tak bogatej ofercie hurtowni alkoholowych możemy dostać naprawdę dużo, z podziałem na stół alkoholowy i bezalkoholowy.

Warto aby obok sklepowych piw i drinków zaopatrzyć się w bimber, nalewki, poncz, lemoniady w wielkich słojach z kranikiem, koktajle owocowe czy oranżadę w szklanych butelkach. Jeśli do tego podamy je w słoiczkach ze słomką lub wystawimy do dyspozycji kubeczki z ludowym motywem – stworzymy spójny obraz wesela.  Ponadto jeśli zespół na wesele Lubin będzie grał ludową nutkę, dźwięki muzyki połączą wszystkie zakamarki wesela i sprawią, że słowiański klimat będzie odczuwalny w każdym miejscu i o każdej porze naszego przyjęcia.

Stoły, jakie przygotujecie zależą głównie od was. Do słowiańskiego klimatu wpiszą się głównie dzięki dekoracjom. Równie dobrze można dodać stół ze słonymi przekąskami, rybny, kącik piwny, kawowy lub dunat bar. Jak zawsze ograniczyć Was może tylko wyobraźnia i budżet. 

Poczytaj więcej o tym o co pytać DJ na wesele. Znajdziesz tam odpowiedzi na większość nurtujących pytań przed organizacją wesela!